Boys Varsity Track, Boys Varsity Track · Boys Varsity Track finishes 2nd place at Invitational @ Bondurant-Farrar High School


  Place Points
Norwalk Community High School 2nd 0

The Norwalk Boys Track and Field Team traveled to Bondurant for an 8 team boys meet. The Warriors finished 2nd in the team race scoring 167 points.

Sprint medley is 2nd: Isaac Sutcliffe, Luke Christensen, Grant Larson, and Brody Lucas-1:40.15. JV:Keegan McKinney, Shaffer Landuyt, Caleb Ochanpaugh, and Skyler Olson-1:49.31

3200 results-Donovan Card-10:45.80, Will Chase-10:52.87 for 2nd and 4th place. Ethan Franklin-11:11.32

4×800: Pat Foster, Luke Geyer, Ben Hanson, and Brock Wese finish 2nd-9:02.33. Jv: Jamison Bice, Luka Flores, Nathan Stocker, and Jackson Warren-10:09.37

Shuttle hurdle team is 3rd. Hunter Benson, Daniel Webster, Caleb Ochanpaugh, and Trent Frederick-1:12.68

Jacey Hutson and Skyler Olson finish the 100 in 4th and 5th place. 12.05 and 12.26. Logan Boyd runs 12.31

Distance medley team finishes 1st! Dillon Ranck, Chase McKinney, Brian Hart, and Derek Webster-3:49.68 for a 1st place finish!

Ethan Carlson, Grant Larson, and Sam Eggers all ran good 400 times: 52.34, 53.55, and 56.79. 2nd, 4th, and (6th) places

4×200: Skyler Olson, Jacey Hutson, Isaac Sutcliffe, and Luke Christensen-1:38.89 for 4th place.

4x200JV: Keegan McKinney, Trent Frederick, Shaffer Landuyt, and Brock Weese-1:47.16

110 hurdles: Grant Miller is 1st and Chase McKinney 2nd with season’s best times:15.36 and 15.38. Hunter Benson runs 18.77

High Jump: Grant Miller is 4th and Landon Edwards 7th. 5’6” and 5’4”.

Carter Bunch is 3rd in the discus-122’10”, Quillan McMurry is 8th-101’7”, and Corbin Sodergren throws 97’5”

Carter Bunch wins the shot-46’4”, Maddux Borcherding-Johnson is 4th-42’6”, and Noah Mulford throws 34’2”

Long Jump: Braeden Carlson is 7th jumping 19’2.75”, Landon Hochstein jumps 16’11.75”, and Grant Miller jumps 16’7”

Max Rohrer is 5th and Tanner Merriman 6th in the 800-2:16.14 and 2:18.68. Donovan Card runs 2:20.35

Logan Boyd: 6th in the 200-25.56. Sam Eggers-26.08 and Landon Hochstein-26.54

Cade Campbell and Braeden Carlson finish 3rd and 4th in the 400 hurdles-1:02.22 and 1:02.32. Landon Edwards runs 1:05.41

1600: Pat Foster is 5th-4:56.97, Luke Geyer is 7th-5:05.90, and Will Chase-5:06.92

4×100: Brain Hart, Dillon Ranck, Ethan Carlson, and Chase McKinney-44.35 for 1st place

4×100 weight man: Corbin Sodergren, Quillan McMurry, Maddux Borcherding-Johnson, and Carter Bunch-50.85 for 3rd

4×400: Brody Lucas, Derek Webster, Jacey Hutson, and Ben Hanson-3:38.01 for 2nd place